Tõenäoliselt on iga juht kogenud vastakaid tundeid esimestel päevadel uuel postistioonil. Uue rolli vastuvõtmine on alati põnev, kuid see tekitab üheaegselt erinevaid tundeid. Justkui koged mingit hirmu ja elevust üheaegselt. Sa ei taha midagi valesti teha, aga samas on suur soov ennast juba algusest peale kehtestada ja tõestada. Tekib vastupandamatu soov haarata kohe esimesel päeval härjal sarvist. Aga mõtle nüüd veidi. Kas kavatsed olla tõhus juht? Kas soovid pakkuda organisatsioonile suurepäraseid tulemusi? Kas sul on selleks olemas vajalik informatsioon? Mida sa vajad, et olla tõhus uues rollis?
Vahet ei ole, kas oled alustav või kogemustega juht. Kui sind on edutatud samas organisatsioonis, siis tõenäoliselt tunned ennast veidi turvalisemalt, kuid uus positsioon tähendab ka sulle muutusi. Sa loodad, et esimese 30 päevaga ei korralda sa mingit jama. Ebaõnnestumise põhjuseks on üldiselt juhi vähene avatus ja uudishimu uues rollis. Ei tunnetata oma tegude pikaajalist mõju ega mõisteta, mida teised tajuvad. Soovi teha õigeid asju õieti tekitab kogemusele tuginev tuhin ja seda saatev uhkustunne. Just uhkustunne ei lase uuel juhil tegelikku olukorda ja keskkonda näha. Vigade vältimisest on palju olulisem enesedistsipliin, mis aitab vigu märgata ning neid parandada ja nendest õppida. Ray Dailo on öelnud:”Usun, et edu võti peitub teadmises, kuidas palju pingutada ja hästi läbi kukkuda. Hästi ebaõnnestumise all pean silmas võimalust kogeda valusaid ebaõnnestumisi, mis annavad suuri õpetusi, ilma et need ebaõnnestuksid piisavalt, et mängust välja kukkuda.”
Ausalt öeldes teeme me kõik vigu, neid võib olla paar või paarkümmend. Me tegutsema oma senise kogemuse baasilt, mis tugineb suuresti meie enda väärtushinnangutel. Me toetume oma senisele kogemusele ja isiklikele eelistustele. Ja nii me tegutseme oma parima teadmisega:“ See peaks vist nii toimima!“ Aga uues keskkonnas ei pruugi meie vaist arvestada uue olukorraga, uute tingimustega. Seetõttu on šansid, et senine muster toimib enamasti 50-50. Kõige suurem viga, mida juhtimisel teha saab, on karta vigu teha. Tõeline juht ei karda seda, sest ta õpib lisaks enda kogemusele ka teiste kogemusest. Just teiste kogemuse kogumiseks on ideaalne kasutada oma esimesi 30 päeva uues rollis.
Siiski, meeskonna uutel juhtidel on kadestusväärne ülesanne. Sa pead saavutama suhteliselt lühikese aja jooksul hulga kriitilisi tulemusi, looma usalduse ja usaldusväärsuse meeskonnas ja kolleegides. Selleks saad kasutada mitmeid pisiasju, mis kokku pannes moodustavad äärmiselt tõhuse tööriista. Kuigi juhi esimest 30 päeva peetakse suuresti sarnaseks valituse esimese 100 kriitikavaba päevaga, siis see ei tohiks olla aeg, kus lased ennast lõdvaks. Siin pead sa just pingutama ja äärmiselt keskendunult tegutsema. Sinu esmaseks ülesandeks on panna paika 30 päeva eesmärgid ja tegevusplaan. Sinu põhirõhk peab keskenduma organisatsioonis oluliste inimeste, vajalike protsesside ning toodete või teenuste tundmaõppimisele. Kuna aega on vähe, siis pead juba esimesest päevast peale panema kõik tegevused tähtsuse järjekorda.
Aga nüüd hinga sügavalt sisse-välja, naudi vähemalt hetkekski oma uut rolli. Nüüd vaatame üle olulised punktid, mis aitavad sul süsteemselt ja eesmärgistatult elada organisatsiooni sisse ning saavutada maksimaalne tulemus ainult 30 päevaga.